Keskipalkka Portugalissa vuonna 2026: brutto, netto ja mitä se tarkoittaa
Lyhyesti
Portugalissa palkkojen ymmärtäminen vaatii enemmän kuin yhden keskimääräisen luvun tarkastelua. Luvut toimivat parhaiten vertailukohtina, eivätkä ne takaa sitä, mitä sinä ansaitset.
Tiivistä artikkeli haluamallasi tekoälyllä:
Portugalissa hyvän palkan määrittäminen voi olla nopeasti hämmentävää. Näet yhden luvun keskipalkasta, toisen säännöllisestä palkasta ja aivan eri määrän, kun mukaan lasketaan verot ja kansaneläke ulos.
Viimeisimpien virallisten lukujen mukaan keskimääräinen bruttotulo oli 1 835 euroa kuukaudessa toisella neljänneksellä 2026. Mutta ole varovainen tämän luvun kanssa. Q2 on yleensä korkeampi, koska monet työntekijät saavat lomarahansa tältä ajanjaksolta, joten sitä ei pidä tulkita koko vuoden keskimääräiseksi kuukausipalkaksi.
Yksi "keskipalkka" ei kerro sinulle paljoakaan yksinään. Tässä artikkelissa tarkastellaan, mikä palkkaluku on hyödyllinen, paljonko rahaa voi tilillesi saapua, miten palkat maksetaan Portugalissa, mitä eri ammattialat voivat maksaa ja mitä nämä luvut voivat tarkoittaa riippuen siitä, missä asut.
Sisällys8
- Keskipalkka Portugalissa: kokonais-, säännöllinen ja peruspalkka
- Miltä tyypillinen palkka näyttää?
- Bruttopalkka ja nettopalkka Portugalissa
- Maksetaanko palkkaa Portugalissa 12 vai 14 kertaa vuodessa?
- Millainen palkka on hyvä Portugalissa?
- Miten palkat vaihtelevat eri puolilla Portugalia?
- Ammattikohtaiset palkkahaarukat Portugalissa
- Yleisiä kysymyksiä palkasta
Muutto PortugaliinMaksuton
Keskustele kanssamme muutostasi
- Kerro ensin suunnitelmistasi
- Muuttoosi räätälöityä neuvontaa
- Varaa sinulle sopiva aika
4,8/51 500+ arvostelua
Keskipalkka Portugalissa: kokonais-, säännöllinen ja peruspalkka
INE (Portugalin kansallinen tilastovirasto) julkaisee useita palkkalukuja, koska ne mittaavat työntekijöille maksettavan palkan eri osia.
| Keskimääräinen bruttopalkka kuukaudessa | Q1 2026 | Q2 2026 (uusin) | Koko vuosi 2025 |
|---|---|---|---|
| Kokonaisbruttopalkka | €1,616 | €1,835 | €1,694 |
| Säännöllinen bruttopalkka | €1,427 | €1,436 | €1,365 |
| Perusbruttopalkka | €1,333 | 1 342 € | 1 277 € |
Kaikki luvut ovat INE:n: vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen luvut tarkistettiin 14. elokuuta 2026, vuoden 2026 toisen neljänneksen luvut julkaistiin samana päivänä ja vuoden 2025 vuosikeskiarvo julkaistiin 13. helmikuuta 2026. INE laskee luvut työpaikkaa kohden, joten kahdessa työpaikassa työskentelevä henkilö lasketaan kahdesti, ja osa-aikatyöt sisältyvät lukuihin.
Mitä eroa on kokonaispalkalla, säännöllisellä palkalla ja peruspalkalla?
- Bruttoperuspalkka on kiinteä palkka tavanomaiselta työajalta ennen ateriaetua ja muita lisiä.
- Säännöllinen bruttopalkka sisältää kuukausittain maksettavat korvaukset, kuten ateriaedun veronalaisen osan (yli 6,15 € päivässä tai 10,46 € ateriakortilla) ja muut kuukausittaiset lisät.
Tässä yhteydessä ”säännöllisellä” on kuitenkin oma tilastollinen merkityksensä. Maksu voi tosielämässä toistua usein, mutta sitä ei silti välttämättä lasketa säännölliseksi palkaksi. Esimerkiksi ylityö, yötyö ja provisiot lasketaan sen sijaan kokonaispalkkaan.
- Kokonaisbruttopalkka sisältää säännöllisen palkan lisäksi tarkastelujaksolla maksetut muuttuvat tai kausittaiset palkkiot. Niihin voivat kuulua loma- ja joulurahat, ylityökorvaukset, yötyökorvaukset, provisiot ja muut kuukausittain maksamattomat korvaukset.
Siksi kokonaispalkka voi olla huomattavasti suurempi kuin säännöllinen palkka.
Vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä:
1 616 € − 1 427 € = 189 €
Toisella vuosineljänneksellä:
Yhteensä 1 835 € − säännöllinen palkka 1 436 € = 399 €
Säännöllinen palkka ja peruspalkka muuttuivat vain vähän ensimmäisen ja toisen vuosineljänneksen välillä. Suuri muutos näkyi kokonaispalkassa.
INE:n neljännesvuosittaisista tiedoista ei käy ilmi, kuinka suuri osa näistä 189 tai 399 eurosta muodostui ylityökorvauksista, provisioista, lomarahasta tai muista maksuista. Siksi erotusta ei pidä tulkita pelkäksi lomarahaksi.
Miltä tyypillinen palkka näyttää?
Keskiarvot ovat hyödyllisiä, mutta ne eivät kerro, kuinka paljon palkka-asteikon keskivaiheilla oleva työntekijä ansaitsee.
| Todellisuustarkistus | Summa | Ajanjakso | Mitä se tarkoittaa |
|---|---|---|---|
| Mediaanibruttokuukausiansio | 1 186,55 € | 2024, viimeisin saatavilla oleva | Puolet työntekijöistä ansaitsi tätä vähemmän ja puolet enemmän. |
| Työntekijät, joiden bruttopalkka on enintään 1 000 € | 56 % | Marraskuu 2025 | Ennen ateriakorvausta ja lisiä, kuten yötyöstä, vuorotyöstä, ylityöstä tai työskentelystä pyhä- tai lepopäivinä maksettavia lisiä. |
| Vähimmäispalkka (Manner-Portugali) | 920 € brutto/kuukausi | 2026 | Lakimääräinen kuukausittainen vähimmäispalkka Manner-Portugalissa. |
| Vähimmäispalkka (Madeira) | 980 € brutto/kuukausi | 2026 | Alueellinen vähimmäistaso. |
| Vähimmäispalkka (Azorit) | 966 € brutto/kuukausi | 2026 | Alueellinen vähimmäistaso. |
Vuoden 2024 kansallinen mediaani perustuu Quadros de Pessoal -aineistoon, joka koostuu työnantajien työministeriölle toimittamista vuosittaisista työvoimatiedoista. Keskimääräiset kuukausiansiot olivat 1 576,03 € ja mediaaniansio 1 186,55 €.
Marraskuuhun 2025 mennessä 55,9 % työntekijöistä sai bruttopalkkana enintään 1 000 euroa kuukaudessa (taulukossa luku on pyöristetty 56 prosenttiin) CGTP:n, portugalilaisen ammattiliittojen keskusjärjestön, raportoimien sosiaaliturvan palkkatietojen mukaan.
Vuoden 2026 vähimmäispalkka on Manner-Portugalissa 920 €, Madeiralla 980 € ja Azoreilla 966 €.
Miksi mediaanilla on merkitystä?
Mediaani ei ole sama asia kuin keskiarvo.
Kuvittele, että kaikkien työntekijöiden palkat järjestetään pienimmästä suurimpaan. Mediaani on keskimmäinen palkka: puolet työntekijöistä ansaitsee sitä vähemmän ja puolet enemmän.
Otetaan esimerkiksi kuvitteellinen ryhmä:
920 € · 950 € · 1 000 € · 1 100 € · 5 000 €
Mediaani on 1 000 €, koska kaksi henkilöä ansaitsee vähemmän ja kaksi enemmän.
Keskiarvo on 1 794 €, koska 5 000 €:n palkka nostaa tulosta huomattavasti.
Siksi mediaani kuvaa keskimääräisen työntekijän ansioita Portugalissa paremmin.
Vuoden 2024 tietojen mukaan kuukausiansioiden keskiarvo oli lähes 390 € mediaania suurempi. Kansallinen keskiarvo ei siis tarkoita, että useimmat työntekijät ansaitsisivat lähes sen verran.
Bruttopalkka ja nettopalkka Portugalissa
Bruttopalkka ei ole summa, joka päätyy pankkitilillesi.
Työntekijät maksavat tavallisesti 11 % bruttopalkastaan sosiaaliturvamaksuina. IRS:n (Portugalin tuloveron) ennakonpidätyksen määrä riippuu ansioistasi ja henkilökohtaisesta tilanteestasi.
Portugalissa ei ole yhtä nettopalkkaa, joka pätee kaikille. Käteen jäävä palkkasi voi vaihdella bruttopalkkasi, siviilisäätysi, huollettaviesi määrän ja sen mukaan, asutko mantereella, Madeiralla vai Azoreilla. Manner-Portugalin osalta Portugalin palkkalaskurimme arvioi nettopalkkasi bruttopalkkasi perusteella.
Alla olevissa esimerkeissä käytetään Portugalin veroviranomaisen (AT) julkaisemia vuoden 2026 ennakonpidätystaulukoita Manner-Portugalille, kun kyseessä on naimaton työntekijä, jolla ei ole huollettavia, sekä työntekijän tavanomaista 11 prosentin sosiaaliturvamaksua. Työnantaja maksaa bruttopalkan lisäksi 23,75 %.
| Kuukausittainen bruttopalkka | Sosiaaliturva | Arvioitu IRS-ennakonpidätys | Arvioitu nettotulo/kk |
|---|---|---|---|
| €920 | €101.20 | €0 | €818.80 |
| €1,500 | €165 | ~€168 | ~€1,167 |
| €2,000 | €220 | ~€301 | ~€1,479 |
| €2,500 | €275 | ~€471 | ~€1,754 |
| €3,000 | €330 | ~€663 | ~€2,007 |
Nämä ovat AnchorLessin virallisiin ennakonpidätystaulukoihin perustuvia laskelmia, eivät virallinen arvio Portugalin keskimääräisestä nettopalkasta.
Mannermaan 920 euron vähimmäispalkalla kuukausittainen IRS-ennakonpidätys on 0 %, mutta työntekijä maksaa silti 11 %:n sosiaaliturvamaksun.
Käteen jää noin 818,80 euroa ennen erikseen maksettavaa ateriakorvausta.
Marraskuussa 2026: palkasta sekä marraskuussa 2026 maksettavasta joululisästä pidätetään vain puolet tavanomaisesta IRS:stä (Despacho n.º 12523-A/2026). Kun bruttopalkka on 2 000 euroa, kyseisen kuukauden nettopalkka on noin 1 629 euroa 1 479 euron sijaan. Parlamentti on myös hyväksynyt vuoden 2026 alemmat IRS-verokannat takautuvasti tammikuusta alkaen; kun ne julkaistaan, erotus palautetaan vuoden 2027 veroilmoituksen yhteydessä.
Alle 35-vuotias? IRS Jovem -järjestelmän ansiosta osa tuloistasi on verovapaata ensimmäisten kymmenen työvuotesi aikana: ensimmäisenä vuonna 100 %, vuosina kaksi–neljä 75 %, vuosina viisi–seitsemän 50 % ja vuosina kahdeksan–kymmenen 25 %, enintään 29 542,15 euroa verovapaata tuloa vuodessa vuonna 2026. Kerro työnantajallesi, monesko työvuotesi on meneillään, niin vapautus näkyy palkkalaskelmassasi.
Maksetaanko palkkaa Portugalissa 12 vai 14 kertaa vuodessa?
Portugalin tavanomaisessa työsuhteessa vuosipalkka koostuu yleensä seuraavista:
- 12 säännöllistä kuukausipalkkaa
- 1 lomaraha
- 1 jouluraha
Lomaraha on ylimääräinen korvaus. Työlain mukaan saat lomasi aikana edelleen normaalin palkkasi sekä lomarahan.
Lain mukaan lomaraha maksetaan ennen lomakautta, ellei kirjallisesti toisin sovita. Käytännössä useimmat työnantajat maksavat sen vuoden puolivälissä.
Jouluraha on yleensä maksettava viimeistään 15. joulukuuta.
Ateriakorvausta maksetaan yleensä vain päiviltä, joina todella työskentelet, joten sitä ei tavallisesti makseta vuosiloman aikana, ellei työsopimuksessa tai työehtosopimuksessa toisin määrätä. Se on verovapaa enintään 6,15 € päivässä, kun se maksetaan palkan yhteydessä, tai 10,46 € päivässä, kun se maksetaan ateriakortilla (2026).
Mitä duodécimos tarkoittaa?
Jotkut työnantajat ja työntekijät sopivat lomarahan ja joulurahan jakamisesta maksettavaksi vuoden aikana. Tätä kutsutaan niiden maksamiseksi duodécimos-erissä (kahdestoistaosina).
Tämä ei tapahdu automaattisesti.
Se riippuu työnantajan ja työntekijän sopimuksesta tai työsopimuksen tai työehtosopimuksen määräyksistä.
Vuosipalkkasi pysyy samana. Vain joulurahan ja lomarahan maksuaikataulu muuttuu.
| Vuotuinen bruttopalkka Maksettuna 14 erässä Korvaukset jaettuna 12 kuukaudelle | ||
| 28 000 € | 2 000 € maksuerää kohti | noin 2 333 €/kuukausi |
Millainen palkka on hyvä Portugalissa?
Portugalissa ei ole yhtä tiettyä palkkasummaa, jota voisi pitää hyvänä kaikkialla.
Asumiskustannukset vaikuttavat tähän eniten. 1 500 € nettona voi tarkoittaa hyvin eri asiaa henkilölle, joka vuokraa huoneen pienemmästä kaupungista, ja henkilölle, joka vuokraa asunnon yksin Lissabonista.
Kun käytetään samaa vuoden 2026 palkkalaskelmaesimerkkiä (yksin asuva palkansaaja, jolla ei ole huollettavia, mantereen Portugalissa), luvut ovat suunnilleen seuraavat:
| Kuukausipalkka bruttona | Arvioitu kuukausipalkka nettona | Mitä se voi tarkoittaa käytännössä |
|---|---|---|
| 1 500 € bruttona | 1 167 € netto | Vaatimaton tulotaso. Yksin asuminen voi olla vaikeaa Lissabonissa ja muilla kalliiden vuokra-asuntojen alueilla. |
| 2 000 € brutto | 1 479 € netto | Päivittäisiin menoihin jää enemmän, mutta vuokra voi silti viedä suuren osan budjetista Lissabonissa, Portossa ja osissa Algarvea. |
| 2 500 € brutto | 1 754 € netto | Yhdelle henkilölle tämä on helpommin hallittavissa, erityisesti kalleimpien asuntomarkkinoiden ulkopuolella. |
| 3 000 € brutto | 2 007 € netto | Huomattavasti enemmän joustovaraa asumiseen, vapaa-aikaan, yllättäviin menoihin ja säästämiseen. |
Nämä kuvaukset ovat AnchorLessin yleisiä arvioita, eivät kiinteitä sääntöjä siitä, mikä on kohtuuhintaista.
Kahdella täsmälleen samaa palkkaa saavalla ihmisellä voi olla täysin erilainen budjetti vuokran, kotitalouden koon, sijainnin ja muiden menojen vuoksi.
Kun vertailet työtarjousta
Tarkista, onko palkka brutto- vai nettopalkka, maksetaanko se 12 vai 14 kertaa vuodessa ja maksetaanko ateriakorvaus erikseen.
Arvioi sen jälkeen tavallinen käteen jäävä palkkasi ja vertaa sitä asumis- ja päivittäisiin menoihisi.
Jos loma- ja joulurahat maksetaan erikseen, käsittele niitä lisätuloina äläkä rahoina, joita tarvitset tavallisen kuukausibudjettisi kattamiseen.
Miten palkat vaihtelevat eri puolilla Portugalia?
Palkkatasot vaihtelevat huomattavasti sijainnin mukaan.
Alla luetelluissa kunnissa vuoden 2024 keskimääräiset bruttotulot vaihtelivat Viseun 1 354 eurosta Lissabonin 2 121 euroon.
Alla olevat luvut koskevat vuotta 2024, joka on viimeisin vuosi, jolta on saatavilla vertailukelpoisia tietoja kustakin kunnasta.
Keskimääräiset kuukausittaiset bruttotulot kunnittain vuonna 2024
| Kunta | Keskimääräiset kuukausittaiset bruttotulot |
|---|---|
| Lissabon | €2,121 |
| Porto | €1,930 |
| Aveiro | €1,619 |
| Viseu | €1,354 |
| Évora | €1,485 |
| Faro | €1,484 |
Nämä luvut ovat peräisin Quadros de Pessoalista, työministeriön työvoimarekisteristä (sen tilastotoimisto, entinen GEP, on nykyisin DGCP), jonka tiedot ovat julkaisseet INE ja PORDATA. Luvut koskevat kokoaikaisia työntekijöitä lokakuussa 2024.
Kyseessä ovat bruttoansiot, eivät käteen jäävät palkat.
Luvut koskevat kuntaa, eivät laajempaa piiriä tai aluetta.
INE julkaisee myös kansallisuuteen perustuvia ansiota koskevia tietoja: vuonna 2024 EU:n ulkopuolelta tulevien työntekijöiden mediaani oli koko maassa 1 022,50 € kuukaudessa (Lissabonissa 1 069,83 € ja Portossa 1 134,58 €), kun taas portugalilaisten työntekijöiden mediaani oli 1 220,71 €. Nämä luvut ovat yleisiä viitearvoja, eivätkä ne koske erityisesti expateja.
Mikä on hyvä palkka Lissabonissa?
Lissabonissa palkkataso on tämän vertailun kuntien korkein, mutta myös asuminen on siellä kalleinta.
Karkeana budjetointiohjeena:
| Tilanne | Nettotulot noin |
|---|---|
| Huoneen vuokraaminen ja kulujen pitäminen kurissa | 1 000–1 300 € |
| Yksin asuminen (tiukka budjetti) | 1 600–1 700 € voi riittää joissakin tapauksissa, mutta vuokra vie suurimman osan budjetista |
| Huone + enemmän joustovaraa vapaa-aikaan tai säästämiseen | 1 700–2 000 € |
| Mukava asuminen yksin | noin 2 700–3 000 € |
| Yhdessä vuokraava pariskunta | noin 3 000 € yhteensä voi mahdollistaa mukavamman budjetin |
”Mukavalla yksin asumisella” tarkoitetaan tässä sitä, että pystyy vuokraamaan oman asunnon ja silti varaamaan rahaa säännölliseen vapaa-aikaan, yllättäviin menoihin ja ainakin jonkin verran säästöön.
Lissabonissa on myös enemmän työpaikkoja teknologia- ja rahoitusalalla sekä kansainvälisissä yrityksissä. AnchorLessin näkemyksen mukaan tämä auttaa selittämään, miksi korkeapalkkaiset tehtävät ovat siellä yleisempiä kuin pienemmillä työmarkkinoilla.
Palkat ja vuokrat Portossa
Porton keskimääräiset bruttotulot ovat pienemmät kuin Lissabonissa, mutta asuminen on yleensä hieman edullisempaa.
T1-asunnon (yhden makuuhuoneen asunto) vuokrapyyntöjen mediaani Portossa oli noin 1 003 € kuukaudessa vuoden 2026 toisella neljänneksellä. Tämä on idealistassa ilmoitettu vuokrapyyntö, ei välttämättä summa, josta vuokralaiset lopulta tekevät vuokrasopimuksen. Uusien allekirjoitettujen vuokrasopimusten osalta INE ilmoittaa Porton mediaanivuokraksi 14,66 €/m² vuoden 2026 toisella neljänneksellä (yksiöissä ja T1-asunnoissa 16,77 €/m²), kun Lissabonissa vastaava luku oli 17,79 €/m².
Vuokra voi siis edelleen viedä hyvin suuren osan tavallisesta paikallisesta palkasta. 1 003 € on yli puolet Porton keskimääräisistä kuukausittaisista bruttotuloista (1 930 €). 18–35-vuotiaat vuokralaiset voivat saada osan vuokrasta maksetuksi Porta 65 Jovem -ohjelman kautta, joka on valtion vuokratuki.
Portossa ja laajemmalla pohjoisella alueella on enemmän työpaikkoja teollisuudessa, teknisillä aloilla ja insinöörityössä sekä teknologia- ja palvelualoilla. AnchorLessin näkemyksen mukaan työpaikkojen laajempi kirjo, johon kuuluu myös enemmän erikoistuneita tehtäviä, nostaa keskipalkkoja.
Entä palkat Algarvessa?
Algarvessa tilanne on erilainen. Paikalliset palkat voivat olla suhteellisen matalia, vaikka asuminen suosituilla alueilla on edelleen kallista. Farossa keskimääräiset kuukausittaiset bruttotulot olivat 1 484 € vuonna 2024, kun Lissabonissa ne olivat 2 121 €.
Rannikkokaupungit, kuten Faro, Olhão, Tavira, Albufeira ja Lagos, voivat olla kalliita paikalliseen palkkatasoon verrattuna. Muuttaminen sisämaahan voi laskea asumiskustannuksia huomattavasti.
Faron kaupungissa T1-asunnon mediaanivuokrapyyntö oli noin 1 001 € vuoden 2026 toisella neljänneksellä. Vuokrat Algarvessa voivat vaihdella paljon vuodenajan mukaan, joten yhden kuukauden vuokrapyyntöihin kannattaa suhtautua varauksella.
Myös työmarkkinat ovat erilaiset.
Algarvessa moniin toimistotehtäviin on vähemmän kysyntää, kun taas matkailu-, rakennus- ja ravintola-aloilla tarvitaan paljon työntekijöitä. AnchorLessin näkemyksen mukaan tämä voi pitää joidenkin pätevien toimistotyöntekijöiden palkat matalina. Matkailu-, rakennus- ja ravintola-aloilla suurempi kysyntä voi nostaa palkkoja.
Tutkinto ei aina tarkoita suurempaa palkkaa. Paikoissa, joissa toimistotehtäviä on vähemmän mutta rakennusalan, ammattitaitoisten työntekijöiden tai ravintola-alan työntekijöiden kysyntä on suurta, joistakin näistä töistä voi saada yhtä paljon tai enemmän palkkaa kuin uransa alkuvaiheen tai keskitason toimistotehtävistä.
Ammattikohtaiset palkkahaarukat Portugalissa
Samassa ammatissa työskentelevien palkat voivat vaihdella paljon kokemuksen, työnantajan ja sijainnin mukaan. Siksi palkkahaarukka voi olla hyödyllisempi kuin yksittäinen keskiarvo.
Alla olevat luvut ovat WageIndicatorin riippumattoman säätiön Portugalista vuodelle 2026 laatimia arvioita kuukausittaisista bruttopalkoista. Säätiö kerää ja julkaisee palkkatietoja. Ne kuvaavat tyypillistä aloituspalkkojen vaihteluväliä sekä arviota palkkahaarukasta viiden työvuoden jälkeen, kun työaika on 40 tuntia viikossa.
| Ammatti | Aloituspalkka (brutto/kk) | 5 vuoden jälkeen (brutto/kk) |
|---|---|---|
| Yleislääkäri | 1 855–3 485 € | 2 171–4 399 € |
| Erikoislääkäri | 1 664–3 739 € | €1,997–€4,846 |
| Hammaslääkäri | €1,166–€2,530 | €1,360–€3,182 |
| Sairaanhoitaja | €1,153–€1,829 | €1,380–€2,365 |
| Fysioterapeutti | €985–€1,535 | €1,163–€1,943 |
| Ohjelmistokehittäjä | €1,375–€2,257 | €1,603–€2,800 |
| Markkinoinnin ja mainonnan asiantuntija | €1,028–€1,661 | €1,204–€2,063 |
| HR-asiantuntija | €1,004–€1,466 | €1,163–€1,801 |
| Rahoitusanalyytikko | €1,225–€2,114 | €1,424–€2,613 |
| Kirjanpidon teknikko | €991–€1,553 | €1,018–€1,671 |
| Sähköasentaja | €995–€1,506 | €1,013–€1,537 |
| Putkiasentaja | €926–€1,145 | €942–€1,175 |
| Muuraaja | €1,012–€1,683 | €1,034–€1,748 |
| Kokki | €973–€1,372 | €985–€1,447 |
| Tarjoilija | €943–€1,411 | €957–€1,513 |
Nämä ovat WageIndicatorin arvioita, eivät virallisia hallituksen lukuja.
Vaihteluvälit ovat laajoja, koska ne kattavat sekä uran alun että noin viiden vuoden työkokemuksen.
Siksi ammatit ovat palkkatasoltaan päällekkäisiä: vuosien opiskelua vaativa työ voi alkaa pienemmällä palkalla kuin vähemmän koulutusta vaativa työ ja nousta sen edelle vasta myöhemmin.
Tutkinto ei takaa korkeampaa palkkaa, eikä ole harvinaista, että markkinoinnin, henkilöstöhallinnon, kirjanpidon tai hallinnon tehtävissä työskentelevät ansaitsevat lähes vähimmäispalkkaa.
Yleisiä kysymyksiä palkasta
Onko 1 500 € hyvä palkka Portugalissa?
1 500 € bruttopalkka on vaatimaton. Tässä artikkelissa käytetyssä esimerkissä nettopalkaksi jää noin 1 167 € kuukaudessa.
Se voi riittää, jos asumiskulut ovat pienet tai asut yhteisasunnossa, mutta yksin asuminen kalliilla vuokramarkkinoilla voi olla vaikeaa.
Onko 2 000 € hyvä palkka Portugalissa?
Noin 1 479 € nettona (tässä artikkelissa käytetyssä esimerkissä) antaa enemmän liikkumavaraa, mutta asumiskulujen vuoksi sillä on hyvin erilainen ostovoima Lissabonissa kuin pienemmässä sisämaan kaupungissa.
Onko 2 500 € hyvä palkka Portugalissa?
Noin 1 754 € nettona (tässä artikkelissa käytetyssä esimerkissä) 2 500 € bruttopalkalla yhden henkilön on paljon helpompi tulla toimeen monilla alueilla Portugalissa.
Kalleimmilla vuokramarkkinoilla yksin asuminen voi silti viedä suuren osan tuloista.
Onko 3 000 € hyvä palkka Portugalissa?
Tässä käytetyssä esimerkissä 3 000 € bruttopalkasta jää noin 2 007 € nettona kuukaudessa.
Tällöin säästämiseen jää enemmän varaa, vaikka vuokra Lissabonissa tai muilla kalliilla alueilla voi viedä edelleen suuren osan tuloista.
Voiko Portugalissa elää 1 000 eurolla kuukaudessa?
Se riippuu siitä, tarkoitatko brutto- vai nettosummaa ja ennen kaikkea asumiskuluista.
1 000 € nettona voi riittää, jos asut huoneessa, edullisessa asunnossa tai kiinteät kulusi ovat pienet.
1 000 € bruttopalkasta jää huomattavasti vähemmän: noin 890 € 11 %:n sosiaaliturvamaksun jälkeen ja vielä vähemmän, jos IRS pidätetään palkasta. Se jättää myös hyvin vähän varaa asua yksin vuokralla maan kalleimmilla alueilla.
Mikä on Portugalin vähimmäispalkka vuonna 2026?
Kuukausittainen brutto vähimmäispalkka on:
- 920 € Manner-Portugalissa
- 980 € Madeiralla
- 966 € Azoreilla
Kaikki työntekijät, myös vähimmäispalkkaa saavat, saavat lisäksi lomaraha- ja joulurahan. Recibos verdes -järjestelmässä työskentelevät itsenäiset ammatinharjoittajat eivät ole työntekijöitä, joten heitä eivät koske vähimmäispalkka eivätkä nämä lisät.
Yhteenveto
Portugalissa palkkojen ymmärtäminen vaatii enemmän kuin yhden keskimääräisen luvun tarkastelua. Luvut toimivat parhaiten vertailukohtina, eivätkä ne takaa sitä, mitä sinä ansaitset.
Kun tarkastelet työtarjousta, vertailkaa sitä oman ammattisi ja sijaintisi palkkoihin, tarkista, mitä saat käytännössä verojen jälkeen, ja mieti, maksetaanko palkka 12 vai 14 kertaa vuodessa.